Селин Дион се бори с фалшиви AI песни по пътя към музикалното си завръщане

Музикалната легенда Селин Дион, която се бори с тежко и нелечимо неврологично заболяване, е изправена пред ново предизвикателство в опита си да се завърне на сцената. В неделя екипът на певицата публикува строго предупреждение относно разпространението на "фалшиви песни", генерирани от изкуствен интелект, които неправомерно се представят като нейно творчество. В публикация в Instagram от името на певицата беше споделено специално обръщение към феновете:
"Наясно сме, че неоторизирани песни, генерирани от изкуствен интелект и фалшиво приписвани на Селин Дион, се споделят онлайн и се разпространяват от различни платформи. Искаме да изясним, че тези записи не са автентични и не са част от официалната ѝ музикална колекция."

Нарастваща вълна от AI имитации
Проблемът с фалшивите песни, създадени чрез изкуствен интелект, засяга не само Селин Дион, но и множество други известни изпълнители. Звукозаписните компании споделят, че ежегодно изпращат десетки хиляди искания за премахване на такива материали от различни онлайн платформи. Според източник от водеща британска звукозаписна компания, за последните две години са издадени около 75 000 искания за премахване на т.нар. " фалшификати". Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) е сформирала специален екип от 40 души, чиято задача е да подпомага звукозаписните лейбъли в откриването и премахването на AI клонинги из интернет пространството. Тревожен е фактът, че съвременните технологии позволяват на всеки потребител с няколко клика да създаде убедителна имитация на песен или музикален видеоклип, като много от тях достигат милиони гледания и слушания онлайн. Това явление не само лишава артистите от приходи, но и подвежда феновете да плащат за нещо, което погрешно приемат за легитимна музика на любимите си изпълнители.

Битката със синдрома на схванатия човек
Появата на фалшиви песни идва в особено труден момент за Селин Дион. През декември 2022 г. певицата разкри, че е диагностицирана със синдром на схванатия човек - рядко и сериозно неврологично заболяване, което засяга между един и трима души на милион. Това състояние причинява тежки мускулни спазми, които значително затрудняват певицата да пее по начина, по който е свикнала. Според информация от Johns Hopkins Medicine, в крайна си фаза болестта може да превърне страдащите от нея в "човешки статуи", тъй като постепенно заключва тялото в твърди пози, лишавайки ги от способността да ходят или говорят. В емоционално видео, споделено с феновете, Селин описа състоянието си:
"От дълго време се боря с проблемите с моето здраве и ми беше наистина трудно да се изправя и да говоря за всичко, през което преминавам. Наскоро ми поставиха диагноза много рядко неврологично заболяване, наречено синдром на схванатия човек, което засяга един на милион души."
По-късно в интервю за NBC News тя сподели, че болестта й създава усещане, "сякаш някой те души", заради тежките мускулни спазми и скованост.

Пътят към завръщането
Въпреки огромните трудности, с които се сблъсква, Селин Дион продължава да се бори за завръщането си към музиката. Тя се подлага на интензивна физическа и вокална терапия пет дни в седмицата, стремейки се да преодолее ограниченията, наложени от заболяването. Първият ѝ голям публичен изпълнителски ангажимент след диагнозата беше появата ѝ на Олимпийските игри в Париж през 2024 г.

Това изпълнение имаше особено емоционално значение, тъй като самата певица се е страхувала, че никога повече няма да може да пее пред публика. За феновете на Селин Дион е важно да знаят, че в момента всички неофициални записи, които се представят като нейни нови произведения, са неавтентични. Докато певицата продължава своята борба за завръщане към музикалната сцена, проблемът с фалшивите AI песни представлява допълнително предизвикателство, с което тя и нейният екип трябва да се справят в дигиталната ера.