Упи Голдбърг временно отсъства от "Гледката" след спорно сравнение

Упи ГолдбъргСнимка: Getty Images
Упи Голдбърг

Популярната американска актриса и водеща Упи Голдбърг отсъства от токшоуто „Гледката" тази седмица. Както разкрива сайта The Blast, нейното отсъствие съвпада с вълна от критики заради противоречиви изказвания, свързани с Иран, които предизвикаха силни реакции от ирански дисиденти и потребители в социалните мрежи.

Причини за отсъствието и заместване

В Понеделник, в началото на живото предаване, водещата Джой Бехар обясни на зрителите защо Голдбърг не присъства в студиото. Тя сподели с лека шега, че всички завиждат на Упи, тъй като се намира в Италия, където вероятно е около 38 градуса. Основната причина за пътуването е получаването на награда за книгата й „Парчета и части" на Международния книжен фестивал „Таобук" в Таормина.

Упи ГолдбъргСнимка: Getty Images
Упи Голдбърг

Според сведения от „Entertainment Weekly", носителката на „Оскар" се очаква да се завърне на кръглата маса на шоуто на 7 Юли, когато програмата ще възобнови редовното си излъчване след обичайната пауза за националния празник на 4 Юли в САЩ.

По време на отсъствието на Голдбърг, ролята на модератор поема Джой Бехар, позиция, която тя обикновено заема в дните Петък, когато Голдбърг традиционно почива. Към панела за дискусията в Понеделник се присъединиха Ана Наваро, Съни Хостин, Сара Хейнс и Алиса Фара Грифин.

Противоречивите изказвания, предизвикали реакции

Напрежението, довело до сегашната ситуация, възникна по време на епизод от предходната седмица, когато се разгоря разгорещен спор в ефира на шоуто. Съводещата Алиса Фара Грифин осъди репресивния режим в Иран, като акцентира върху екзекуциите на ЛГБТК+ лица и затварянето на жени, които нарушават строгите правила за облекло в страната.

Упи ГолдбъргСнимка: Getty Images
Упи Голдбърг

В отговор на това Голдбърг направи провокативно сравнение между нарушенията на човешките права в Иран и насилието срещу маргинализирани групи в Съединените щати. Тя заяви:

„Известно е, че в тази страна са връзвали гей хора за кола. Съжалявам, преди просто обесваха чернокожи. Това е същото."

Грифин категорично не се съгласи с това сравнение, подчертавайки екстремните ограничения, наложени на гражданите в Иран при върховния лидер Али Хаменеи. Тя отбеляза, че дори не би могла да се появи в Техеран с тоалета, който носи в момента, обръщайки внимание на опасностите, пред които са изправени иранските жени според законите за морал в страната.

Упи ГолдбъргСнимка: Mega
Упи Голдбърг

Въпреки възраженията, Голдбърг остана твърдо на позицията си, настоявайки, че убиването на някого заради неговата различност не е приемливо, независимо кой го извършва. Когато Грифин отбеляза, че САЩ не са Иран, Голдбърг отвърна с думите:

„Не, ако си чернокож."

Реакции от ирански дисиденти и социални мрежи

След тези противоречиви коментари, сравняващи опита на чернокожите американци с живота под репресивния режим в Иран, Голдбърг беше подложена на остри критики от различни страни. Д-р Шейла Назариан, пластичен хирург, родена в Иран, която напусна страната със семейството си през 1985 година след като баща й беше набелязан от режима, изрази несъгласието си с коментарите на Голдбърг в интервю за „Fox News Digital".

Тя заяви, че сравнението между това да си чернокож в Америка и живота под авторитарния режим в Иран е дълбоко погрешно и омаловажава суровите реалности, пред които са изправени милиони иранци ежедневно. Потребители в социалните мрежи също остро критикуваха Голдбърг заради нейните изказвания, като някои дори призоваха тя да бъде уволнена от предаването.

Предишни противоречия с Упи Голдбърг

Настоящата ситуация не е първият път, когато Упи Голдбърг се озовава в центъра на противоречия заради свои изказвания. През 2022 година тя беше временно отстранена от „Гледката" заради твърдението си, че Холокостът „не е свързан с раса". Тези коментари предизвикаха силна вълна от критики, което я накара да публикува публично извинение към еврейската общност.

Упи ГолдбъргСнимка: Getty Images
Упи Голдбърг

В своето изявление тя призна грешката си, цитирайки Джонатан Грийнблат от Лигата против клеветите, който определи Холокоста като „систематичното унищожаване на еврейския народ от нацистите, които ги смятали за по-нисша раса". След нейното извинение, президентът на ABC News, Ким Годуин, обяви, че Голдбърг е отстранена от шоуто за период от две седмици.

След изтичането на този период, актрисата се завърна в предаването и възобнови ролята си, заявявайки, че шоуто ще продължи да води „трудни разговори" по важни обществени теми.

Настроението на Голдбърг въпреки критиките

Въпреки вълната от критики, Упи Голдбърг изглежда невъзмутима от ситуацията, съдейки по нейната активност в социалните мрежи. Тя сподели празничен момент от престоя си в Италия чрез публикация в Instagram от фестивала „Таобук", където получи награда за своята книга.

Упи Голдбърг на фестивала „Таобук“.Снимка: Instagram
Упи Голдбърг на фестивала „Таобук“.

В публикацията си тя изрази благодарност към организаторите на фестивала за прекрасния опит в изключителна среда, почетната награда и тяхната доброта. Голдбърг подчерта важността на книгите за целия свят, демонстрирайки фокус върху литературните си постижения, а не върху противоречията, свързани с нейните изказвания в ефир.

Очаквания за завръщането

Очаква се Упи Голдбърг да се завърне в предаването след паузата за националния празник на САЩ. Предстои да се види дали тя ще адресира критиките и противоречията, предизвикани от нейните изказвания, или шоуто ще продължи напред без допълнителни коментари по темата.

Токшоуто „Гледката" е известно с откритите дискусии по чувствителни и противоречиви теми, което често води до разгорещени дебати между водещите. Способността на предаването да поражда обществени дискусии по важни въпроси е една от причините за неговата дългогодишна популярност сред американската публика.

Въпреки периодичните противоречия, Упи Голдбърг остава един от най-разпознаваемите и влиятелни гласове в предаването, със своя директен стил и готовност да изразява мнения, които понякога предизвикват силни реакции от различни страни на обществения и политическия спектър.

Още Клюки
An unhandled error has occurred. Reload 🗙